Wouchery

   

   

Celestynka

O RYMANOWIE

Rymanów-Zdrój położony jest 4 km na południe od miasta w dolinie Taboru, wśród gór zwanych Wzgórzami Rymanowskimi, które od wschodu osiągają wysokość 668 m n.p.m.

Rymanów Zdrój

Rymanów-Zdrój to popularne uzdrowisko położone w Beskidzie Niskim w malowniczej dolinie wzdłuż rzeki Tabor, otoczone wzniesieniami porośniętymi lasami szpilkowymi. 

    Specyficzny układ cyrkulacji powietrza uwarunkowany położeniem terenów górskich i doliny na osi północ-południe, powoduje spływ ciepłego południowego powietrza o charakterze fenu. Ta charakterystyczna konfiguracja tworzy miejsce szczególne, posiadające wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe, i przede wszystkim klimatyczne. 

    Mikroklimat Rymanowa – Zdroju charakteryzuje się dużą zawartością w jodu, a otaczające lasy szpilkowe nasycają powietrze substancjami żywicznymi tworząc naturalny aerozol leczniczy. Można uznać, że dolina, w której położony jest Rymanów-Zdrój posiada cechy klimatu podgórskiego i nadmorskiego, co czyni go wyjątkowym i niepowtarzalnym. Uzdrowisko znane jest z zasobów wód mineralnych, które wykorzystywane są w zabiegach leczniczych.
    Rymanów-Zdrój to odpowiednie miejsce do leczenia i profilaktyki wielu schorzeń oraz dla osób, które szukają odpoczynku i relaksu. Oferujemy szeroką gamę zabiegów balneofizykalnych oraz wellness, spa i fitness. Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się pijalnia wód mineralnych, tężnia solankowa, siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci. 

    Wokół uzdrowiska przebiegają trasy rowerowe i piesze. Rymanów – Zdrój stanowi wspaniałą bazę wypadową dla narciarzy. W ciągu niespełna 30 minut można dotrzeć do Ośrodka Sportów Zimowych KiczeraSki, gdzie znajduje się 5 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności oraz trasa biegowa skitourowa o długości 4000m.
    Wszystkie obiekty Uzdrowisko Rymanów S.A. pozbawione są barier architektonicznych, oferują pobyty w komfortowych pokojach i apartamentach.

Położenie geograficzne.


Rymanów Zdrój, który uzyskał status uzdrowiska w 1881 roku położony jest w południowej części województwa podkarpackiego, w powiecie krośnieńskim, 4 km na południe od miasta Rymanów będącego siedzibą gminy.
Uzdrowisko położone jest w dolinie rzeki Tabor na wysokości 354 m n.p.m. – 430 m n.p.m . Nad Rymanowem Zdrojem piętrzą się lesiste wzniesienia zwane Wzgórzami Rymanowskimi, które stanowią północną strefę środkowej części Beskidu Niskiego.
Na wschód od doliny Taboru wznosi się góra Zamczyska (568 m), za którą piętrzy się góra Kopiec (635 m), a na południe od nich nad doliną Czarnego Potoku Żabia Góra (481 m). Na zachodzie Dolinę Taboru zamykają wzniesienia: Mogiła (606 m) i Glorietka (573 m).
Na południe od Wzgórz Rymanowskich aż po główny wododział karpacki piętrzą się Góry Dukielskie gdzie dominuje Piotruś (727 m) i Jawornik (762 m), a od północy rozciąga się rozległe obniżenie zwane Dołami Jasielsko – Sanockimi.
Jest to obszar bardzo atrakcyjny ekologicznie. Wpływa na to położenie w oddaleniu od wielkich aglomeracji miejskich, dużych ośrodków przemysłowych i szlaków komunikacyjnych. Korzystnie wpływa również brak nadmiernej urbanizacji, właściwy poziom infrastruktury sanitarnej oraz zaopatrzenia w wodę, właściwa gospodarka odpadami oraz sieci gazowe i energetyczne.

 

   Położony w malowniczej dolinie wzdłuż rzeki Tabor, otoczonej wzniesieniami porośniętymi lasami szpilkowymi. Ta charakterystyczna konfiguracja tworzy miejsce szczególne, posiadające wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe i a przede wszystkim klimatyczne. 

Specyficzny układ cyrkulacji powietrza uwarunkowany położeniem terenów górskich i doliny  na osi północ-południe, powoduje spływ ciepłego południowego powietrza o charakterze fenu. 

Warunki takie w połączeniu z odpowiednią wilgotnością i wyjątkową czystością powietrza powodują, że zawiera ono dużą ilość jonów ujemnych, ozonu oraz jodu. Lasy szpilkowe nasycają je dodatkowo substancjami żywicznymi tworząc niepowtarzalny naturalny aerozol leczniczy.

Wzniesienia otaczające Rymanów Zdrój można podzielić na trzy grupy:

Szczyty położone w widłach Taboru i Czarnego Potoku:

Żabia Góra (481 m n.p.m.) i dwuszczytowy Dział (673 m n.p.m. – kulminacja wschodnia i 668 m n.p.m. – kulminacja zachodnia).

Szczyty wyrastające na zachód od uzdrowiska:

Mogiła (606 m n.p.m.) z Glorietką (572 m n.p.m.)


Sucha Góra (611 m n.p.m.).

Szczyty otaczające uzdrowisko od strony wschodniej:

Zamczyska (568 m n.p.m.)

Kopiec (635 m n.p.m.).

Klimat

Rymanów Zdrój położony jest we wschodniej części karpackiej dzielnicy klimatycznej, z przewagą wpływów kontynentalnych nad oceanicznymi. Klimat okolic Uzdrowiska kształtowany jest głównie przez masy powietrza polarno – morskiego i polarno – kontynentalnego. Pozostałe masy powietrza: arktyczne i zwrotnikowe pojawiają się znacznie rzadziej. Widocznym efektem ścierania się ze sobą mas powietrza o różnych parametrach jest zjawisko zachmurzenia, średnioroczne zachmurzenie w uzdrowisku sięga 60% pokrycia nieba przez chmury. Największe jest w grudniu, najmniejsze we wrześniu i w październiku.

W związku z położeniem Rymanowa Zdroju w Beskidzie Niskim, który stanowi obniżenie równoleżnikowej bariery Karpat, występują tu wiatry typu fenowego tzw. wiatry rymanowskie. Wieją one z kierunku południowego i południowo – wschodniego a ich kierunek jest uwarunkowany południkowym przebiegiem dolin. Wiatry fenowe występują głównie w półroczu jesienno – zimowym.
Unikalność klimatu Rymanowa Zdroju polega na tym, że wykazuje on cechy klimatu górskiego, charakteryzuje się dużą zawartością ozonu, soli oraz względnie wysoką wilgotnością powietrza.

Dojazd do Uzdrowiska

Bezpośredni dojazd komunikacją PKS z następujących miast:

  • Warszawa,
  • Kielce,
  • Kraków,
  • Lublin,
  • Łódź,
  • Rzeszów,
  • Dębica,
  • Mielec.

 

Dojazd komunikacją PKP do Krosna, a następnie PKS lub Bus do Rymanowa-Zdroju

Gminy sąsiadujące:

  • od strony wschodniej znajduje się gmina Besko,
  • zachodniej gmina Iwonicz,
  • południowej gmina Dukla,
  • północnej gmina Haczów.

Starówka miasta Rymanów znajduje się na wysokości 352 m n.p.m., a sanatoryjne obiekty wzniesione są w obszernej dolinie rzeki
i na okolicznych stokach od 364 do 430 m n.p.m.

Na północ od Rymanowa-Zdroju ciągną się Doły Jasielsko – Sanockie, w tej części określane jako Kotlina Krośnieńska.
W jej środku położone jest miasto Krosno odległe o 18 km.

W kotlinie leży północna część Iwonicza oraz wsie Miejsce Piastowe, Łężany, Targowiska, Wróblik Królewski i Szlachecki, Milcza i Besko.

W Rymanowie krzyżują się drogi biegnące z Krosna w stronę Sanoka oraz Rzeszowa, Przemyśla i Brzozowa, na południe przez Uzdrowisko w stronę Jaślisk.

Skip to content