Zamówienia telefoniczne: 13 435 74 28 e-mail: celestynka@uzdrowisko-rymanow.com.pl sklep
header-o-nas
O nas

Rymanów Zdrój położony jest 4 km na południe od miasta Rymanów, w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu – Czarnego Potoku, który jest jedną z rzek Beskidu Niskiego.

Lokalizacja:

„Uzdrowisko Rymanów” Spółka Akcyjna mieści się w podkarpackiej miejscowości Rymanów-Zdrój. Rymanów Zdrój położony jest 4 km na południe od miasta Rymanów, w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu – Czarnego Potoku, który jest jedną z rzek Beskidu Niskiego. Beskid Niski to najniższe pasmo górskie w całych Karpatach, które od wschodu graniczy z Bieszczadami, od zachodu z Pasmem Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego. Na południu kres Beskidu wyznacza granica ze Słowacją, natomiast od północy Pogórze Ciężkowickie i Doły Jasielsko – Sanockie. Pod względem geograficznym Rymanów-Zdrój położony jest w części Beskidu Niskiego zwanego Wzgórzami Rymanowskimi, ciągnącymi się po obu stronach rzeki Tabor i osiągającymi od wschodu wysokość 668 m n.p.m. Dzięki temu, że uzdrowisko leży na północnych krańcach Beskidu Niskiego łączy walory krajobrazowe mezoregionów Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, które zaliczane jest do makroregionu Pogórza Środkowobeskidzkiego. Wzniesienia otaczające Rymanów-Zdrój można podzielić na trzy grupy:

  • szczyty położone w widłach Taboru i Czarnego Potoku: Żabia Góra (481 m n.p.m.) i dwuszczytowy Dział (673 m n.p.m. – kulminacja wschodnia i 668 m n.p.m. – kulminacja zachodnia).
  • szczyty wyrastające na zachód od uzdrowiska: Mogiła (606 m n.p.m.) z Glorietką (572 m n.p.m.), Sucha Góra (611 m n.p.m.).
  • szczyty otaczające uzdrowisko od strony wschodniej: Zamczyska (568 m n.p.m.), Kopiec (635 m n.p.m.).
    Gminy sąsiadujące: od strony wschodniej znajduje się gmina Besko, zachodniej gmina Iwonicz, południowej gmina Jaśliska i północnej gmina Haczów.
Willa „OPATRZNOŚĆ” – jeden z najstarszych, zachowanych obiektów Rymanowa Zdroju, wybudowany w 1881r.
ESKULAP – Szpital i Sanatorium Uzdrowiskowe

Klimat:

Klimat ma charakter przede wszystkim klimatu górskiego, ale za sprawą znacznej zawartości jodu w powietrzu nosi cechy klimatu morskiego. To połączenie jest jedną z podstaw unikalności klimatu uzdrowiska. Ponadto klimat charakteryzuje się znaczną zawartością ozonu, soli oraz względnie wysoką wilgotnością powietrza.

Pijalnia uzdrowiskowa

Historia:

Odkrycie źródeł mineralnych 16 sierpnia 1876 roku dało początek dziejom Rymanowa- Zdroju. Występowanie od wieków wód leczniczych w sąsiednim Iwoniczu – Zdroju skłoniło zamieszkałych od 1870 r. w Rymanowie właścicieli dóbr Annę i Stanisława Potockich do szukania podobnych źródeł w okolicznych górach i dolinie rzeki Taba (dziś Tabor). Wyjątkową okazję dał pobyt na dworze rymanowskim chemika Tytusa Sławika. Wykonana przez niego pobieżna analiza źródła nad brzegiem Taby, wykazała wysokie stężenie jodu i żelaza. Przeprowadzenia dokładnych badań chemicznych odkrytej wody dokonał rok później w 1877 roku. prof. dr Wesseishy, chemik wiedeński. Analiza w zupełności potwierdziła cenne zalety źródła. Rozpoczęto budowę pierwszych pensjonatów. Wykonano nową obudowę ujęć wodnych, wg wskazań prof. dr Bolesława Lutostańskiego, rozdzielono spływające do jednej studni źródła mineralne na odrębne zdroje. Wówczas to nadano im imiona:

W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku Rymanów-Zdrój nie ustępował swoim wyposażeniem, ani frekwencją innym krajowym uzdrowiskom. Latem 1901 i 1903 roku przebywał tu wraz z rodziną Stanisław Wyspiański i pozostawił trwały ślad pobytu w pisanych tu, a także w Krakowie wierszach. W okresie działań wojennych trzykrotnie przesuwała się przez Rymanów-Zdrój linia frontu. Stacjonujące tu w 1915 roku wojska carskie doprowadziły do całkowitej dewastacji obiektów uzdrowiskowych. Ponowne uruchomienie uzdrowiska nastąpiło w 1926 roku. Oddano wtedy do użytku nowy zakład przyrodoleczniczy, a rok później nowy obiekt dziecięcy.

Na wschodnim stoku góry Mogiła otworzono w 1929 r. nowe sanatorium Związku Kasy Chorych „Gozdawa”. Powstał nowy obiekt „Polskiego Towarzystwa Higienicznego” oraz wiele willi prywatnych. W latach poprzedzających II wojnę światową leczyło się tutaj w sezonie około 5 tysięcy osób. W księgach kuracjuszy odnotowane są nazwiska znanych pisarzy: Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Kornela Makuszyńskiego, Janusza Meissnera. Kwitło też życie towarzyskie i kulturalne. Na scenie „Dworca Gościnnego” występowali: Hanka Ordonówna, Zuza Pogorzelska, Adolf Dymsza, Mieczysław Fogg i inni. II wojna światowa doprowadziła uzdrowisko do ponownej ruiny. Po ustaniu działań wojennych przystąpiono do remontów ocalałych obiektów, zachowując ich dotychczasowy styl. Z sezonowego niegdyś kurortu, Rymanów-Zdrój już w pierwszym dziesięcioleciu powojennym stał się dziecięcym uzdrowiskiem czynnym przez cały rok. Przeprowadzono modernizacje zakładu przyrodoleczniczego wyposażając go w nowoczesne urządzenia zabiegowe. W 1980 roku oddano do użytku nowo wybudowaną rozlewnię wód mineralnych, zlokalizowaną w Desznie, na południe od uzdrowiska.

Historia butelkowania wód mineralnych z Rymanowa Zdroju sięga roku 1881, kiedy założyciele Uzdrowiska Hr. Stanisław i Anna Potoccy wyprodukowali 700 flaszek wody w prowizorycznym drewnianym budynku. Wodę butelkowano do I wojny światowej w ilości około 10 tyś. sztuk rocznie. Za okres międzywojenny brak jest danych  odnośnie produkcji , a syn ówczesnego Właściciela  hr. Ignacy Potocki – Gł. Geolog Ministerstwa Zdrowia twierdził, że raczej jej nie było.

Po II  wojnie światowej wznowiono butelkowanie wód mineralnych w roku 1948. Początkowo butelkowano wody Tytus, Klaudia i Celestyna w szklanych butelkach 0,75 l, i w roku 1949 produkcja wynosiła 38 tyś. sztuk. Wzrost produkcji do 0,5 mln litrów osiągnięto w latach sześćdziesiątych, kiedy zakupiono nowe maszyny . Skok produkcyjny zaznaczył się w roku 1981 po przeniesieniu rozlewni do miejscowości Deszno  i zainstalowaniu nowej czechosłowackiej linii produkcyjnej typu Namma.

Na początku lat 90-tych produkowano prawie 10 mln litrów wody mineralnej Celestynka w opakowaniach szklanych 0,33 l. W roku 1995 rozpoczęto produkcję wody w opakowaniach PET na używanej linii produkcji niemieckiej, a w roku 1997 wprowadzono produkcję napojów smakowych.

W lutym 2007 roku rozpoczęto produkcję wody źródlanej Rymanów Zdrój.  Nazwa wody „Rymanów Zdrój” została wybrana w celu promowania Uzdrowiska Rymanów natomiast w kwietniu 2022 roku została wyprodukowana  „PODKARPACKA” – Naturalna Woda Mineralna. Nazwa wody „PODKARPACKA” została wybrana w celu promowania  województwa podkarpackiego. Doskonałe walory smakowe oraz odpowiednia zawartość składników mineralnych sprawia, że woda jest odpowiednia do codziennego spożywania.